Czym kierować się podczas wyboru fachowca?

Przestrzeganie zasad prowadzania regularnych przeglądów kotłów wraz z konserwacją wynika z art. 62 ustawy Prawo budowlane i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa i ekonomii eksploatacji urządzenia. Większość producentów kotłów olejowych i gazowych zaleca przeprowadzenie corocznej konserwacji. W związku z tym należy znaleźć odpowiednią osobę, która podejmie się wykonania tejże usługi. Tylko czym kierować się przy wyborze fachowca?

Ważną zasadą od której należy zacząć poszukiwanie specjalisty konserwacji kotłów grzewczych czy podgrzewaczy wody jest konieczność zlecenia tej usługi wyłącznie osobom kompetentnym. Konsument na własną rękę nie jest upoważniony do przeprowadzenia jakichkolwiek czynności związanych z konserwacją bądź przeglądem. Jednak niezbędna wiedza serwisanta z zakresu znajomości urządzenia, sprzętu czy technologii nie jest jedyną cechą charakteryzującą godnego zaufania fachowca.

Dobry fachowiec stawia się o ustalonej wcześniej porze, a w sytuacji spóźnienia informuje o tym klienta. Po skończonej pracy pozostawia po sobie porządek. To oczywiście niezbędne minimum.

Warto zwrócić uwagę na wyposażenie serwisanta, ponieważ prawidłowo dobrany sprzęt i narzędzia są niezbędne do szybkiego wykonania zleconych prac – diagnostyki, czyszczenia i regulacji urządzenia. Fachowiec powinien posiadać miernik elektryczny, detektor gazu i przyrząd do kontroli ciśnienia gazu, pompkę do uzupełniania ciśnienia w naczyniu zbiorczym, analizator spalin i odkurzacz do wyczyszczenia urządzenia.

Analizator spalin TESTO 300

Czas wykonania naprawy bądź przeglądu – od chwili, w której została zgłoszona usterka do jej usunięcia w sezonie grzewczym nie powinna być dłuższa niż 24h.

Dodatkowo ważne jest zwrócenie uwagi na czas, w którym serwisant zajmuje się naszym sprzętem. Rzetelnie przeprowadzona konserwacja kotła stojącego wynosi 2-2,5 godziny, kotła wiszącego – 1,5-2 godziny,
a przepływowego podgrzewacza wody – 1-1,5 godziny.

Fachowiec powinien również dysponować częściami zamiennymi, koniecznymi do przeprowadzenia usługi podczas jednorazowej wizyty
u klienta.

Jeśli spełnione zostaną wyżej wymienione warunki to dla własnej wygody warto zastanowić się nad podpisaniem stałej umowy serwisowej.

Zachęcam do skorzystania z moich usług.