Wygrzewanie podłogówki
Ogrzewanie podłogowe to same plusy. Pozwala osiągnąć pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniu, który jest dla nas idealny. Czujemy się lepiej oddychając chłodnym powietrzem, jednocześnie czujemy błogie ciepło w nogach…. Ogrzewanie podłogowe opiera się na założeniu, by podłoga była o kilka stopni cieplejsza od powietrza. Proste, prawda?
Abyśmy jednak mogli w pełni delektować się komfortem, pamiętajmy, że wygrzewanie podłogówki jest konieczne.
To końcowy etap instalacji, dzięki któremu odparowuje woda technologiczna. Była ona niezbędna do wykonania wylewki – na każde 100m2 wylewki zużywa się ok. 1000 l. wody, czyli na 1m2 posadzki potrzebnych jest aż 10 l. wody…
Poza tym wygrzewanie podłogówki eliminuje się naprężenia, które bez wygrzewania mogą spowodować pęknięcia bądź podnoszenie rogów posadzki przy ścianach.
Czas na fundamentalne pytanie – kiedy zacząć wygrzewanie podłogówki?
Startujemy nie wcześniej niż 21 dni od wykonania wylewki – gdy stosujemy podkłady cementowe. Możliwy jest także termin wcześniejszy -w sytuacji zastosowania jastrychu antyhydrantowego wygrzewanie można już po 7 dniach od dnia wylania podłogi.
Pamiętajmy, że świeżą wylewkę trzeba szczególnie pielęgnować, przede wszystkim chronić przed zbyt szybkim wysychaniem, ponieważ może to doprowadzić do szybkiego pękania podkładu. Jeśli zależy nam na przyspieszeniu procesu wysychania to warto skorzystać z osuszaczy powierza.
Jak długo powinno trwać wygrzewanie podłogówki?
To zależy od pory roku. Jastrych anhydrytowy schnie około 2 tygodni (grubość 5 cm). Wygrzewanie podłogówki rozpoczynamy od 25 stopni C, przechodząc do 55 stopni C. Na końcu utrzymujemy temperaturę 15-18 stopni C.
Pamiętaj, wygrzewanie podłogi musi być przeprowadzone poprawnie. Masz pytania lub wątpliwości? Skontaktuj się z nami.
Jeśli zastanawiasz się na instalacją ogrzewania podłogowego, zaproś nas.
Oferujemy bezpłatne konsultacje i wycenę, Tobie pozostawiając decyzję końcową!