Wybór kotła

Stając przed wyborem zakupu kotła gazowego należy w pierwszej kolejności określić jego zastosowanie, czy urządzenie służyć ma wyłącznie do ogrzewania domu czy też ma za zadanie również przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Dopiero po określeniu odpowiedzi na to pytanie można dokonać wyboru odpowiedniego modelu kotła.

Na rynku dostępne są kotły jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Kotły jednofunkcyjne łączą możliwość zaopatrzenia w ciepłą wodę z dostosowaniem mocy kotła do potrzeb instalacji centralnego ogrzewania w domu. Woda, która przeznaczona jest do zmywania i kąpieli nie jest ogrzewana w sposób ciągły dlatego jest magazynowana w odpowiednich zasobnikach o pojemności co najmniej 100 l. Moc kotła może być dzięki temu mniejsza a dostęp do odpowiedniej ilości ciepłej wody jest zapewniony cały czas. Kotły jednofunkcyjne po montażu odpowiedniego zasobnika mogą również współpracować z kolektorami słonecznymi. W tym przypadku instalacja jest tańsza i wydajniejsza.

Kotły dwufunkcyjne z uwagi na wbudowany wymiennik przepływowy przygotowują ciepłą wodę użytkową i zapewniają centralne ogrzewanie. Rozwiązanie to nie jest odpowiednie dla każdego typu domu. Najlepsze zastosowanie znajdują one w domach małych, gdzie odległość od punktów poboru ciepłej wody nie jest duża. Ilość wody ciepłej, którą przygotowują kotły dwufunkcyjne są mocno ograniczone.

Warto zwrócić uwagę na żywotność tych urządzeń. Kotły dwufunkcyjne szybciej się zużywają. Dzieje się tak m.in. dlatego, że standardowy kocioł dwufunkcyjny przy każdorazowym poborze ciepłej wody musi się uruchomić (nawet jeśli pobór ten trwa kilka sekund). W ten sposób za każdym razem włącza się pompa obiegowa, palnik i zespół gazowy. Kocioł jednofunkcyjny zostaje włączony dopiero wtedy, gdy w zasobniku temperatura wody wacha się w granicach 5-80 C. Dlatego też pracuje on znacznie rzadziej niż kocioł dwufunkcyjny.

Dzieląc kotły na sposób w którym zostają montowane rozróżnia się kotły gazowe wiszące i stojące. Kotły wiszące znajdują najlepsze zastosowanie w pomieszczeniach małych ponieważ są mniejszych rozmiarów i nie wymagają dużo miejsca. Z kolei decydując się na kocioł stojący trzeba liczyć się z tym, że jest ciężki potrzebuje dużo większej przestrzeni. Jest to idealne rozwiązanie dla instalacji grzewczych starszego typu i inwestycji długoterminowej, ponieważ kotły stojące są trwalsze.

Wybierając kocioł gazowy warto zwrócić uwagę na wyposażenie. Kotły tradycyjne posiadają dwa typy komór spalania – otwartą i zamkniętą. Kotły z komorą otwartą nie powinny być instalowane w mieszkaniach, ponieważ podczas pracy zabierają powietrze z pomieszczenia, które w ten sposób się wychładza. Ważne jest też aby w pomieszczeniu gdzie zainstalowano kocioł z otwartą komorą spalania nie stosować wentylatora wyciągowego ani wentylacji mechanicznej, ponieważ przeszkadzałoby to w pracy przewodów odprowadzających spaliny z kotła. W związku z tym taki kocioł nie powinien znaleźć się w łazience czy kuchni.

Kocioł z zamkniętą komorą spalania jest bezpieczniejszy, ponieważ spalanie gazu oddzielone jest od pomieszczenia. Powietrze pobierane jest jedną rurą a drugą usuwane są spaliny. W ten sposób stosowanie nie powoduje niebezpieczeństwa zatrucia tlenkiem węgla a kotły te nie wychładzają pomieszczeń.

Najnowocześniejsze z kotłów gazowych są kotły kondensacyjne. Ciepło które jest oddawane z pary wodnej skrapla się i tym samym przeznacza się je do ogrzania wody. Oszczędność użytkowania gwarantuje modulowana moc palników dostosowujących się do zapotrzebowania na ciepło. W ten sposób uruchomienie takiego kotła jest rzadsze. Dodatkowym atutem jest również cichy tryb pracy, co odznacza się na tle kotłów z otwartą lub zamkniętą komorą spalania.

Cena kotła kondensacyjnego jest większa niż kotłów tradycyjnych, jednak w długotrwałym użytkowaniu inwestycja ta zwraca się, ponieważ eksploatacja urządzenia jest tańsza. Dzieje się tak ponieważ do wytworzenia energii wykorzystuje się mniej energii. Statystycznie kotły kondensacyjne obniżają koszty związane z ogrzewaniem do 20% w porównaniu do tradycyjnych kotłów i do 30% w przypadku starych kotłów gazowych. Przy wyborze kotła gazowego warto również zwrócić uwagę na ceny przewodów spalinowych. Cena przewodów dla kotłów z urządzeniami z zamkniętą komorą spalania są dużo droższe niż przeznaczonych do modeli kondensacyjnych.